All for Joomla All for Webmasters

Założyłem tego Bloga z zamiarem ostrzeżenia wszystkich, którzy w ostatnim czasie wpadli na pomysł, aby współpracować jeszcze z firmą Żabka Polska Sp. z o. o. Ostrzeżenia przed pułapką, jaką przygotowała dla nich firma Żabka Polska Sp. o. o. Nie piszę tego dlatego, że nie lubię tej firmy, chociaż faktycznie też tak jest. Uważam, że tego typu nieuczciwe biznesy należy zamykać. Biznesy, które niczego nie budują, niczego nie rozwijają, prowadzą jedynie politykę drenowania rynku i kumulowania zysków kosztem Ajentów, ich pracowników oraz Klientów.

Kiedy kilka lat temu zdecydowałem pochopnie o tym, by zostać Ajentem Żabki marże wyglądały jeszcze w miarę: 9% podstawowej, na niektórych 12, a nawet 20 na pojedynczych mrożonkach – poza papierosami i voucherami oczywiście. Jakoś to wyglądało, pomimo faktu, że rżnęli nas na marżach promocyjnych i na gotówce pozostającej w kasie na koniec dnia. Ale z czasem zaczynało się to zmieniać. Coraz więcej promocji, wielosztuki – Żabka twierdzi (słusznie zresztą) że promocje zwiększają sprzedaż. Ale w przypadku tych sklepów, gdzie większość cen jest bardzo zawyżona, to właśnie produkty w cenach promocyjnych – a tak naprawdę, to są dopiero ceny w miarę normalne – zaczynają się sprzedawać i to one tworzą obrót. Ale dla Ajenta to tragedia – bo marża idzie drastycznie w dół, a poza tym zmniejsza się ilość gotówki pozostającej na pokrycie kosztów – pisałem już  promocjach.

Dzisiaj współpraca z tą firma to już NIEWOLNICZA PRACA ZA GŁODOWE STAWKI.

Jak kształtuje się aktualny bilans przychodów i kosztów w sklepie Żabka ?

Koszty miesięczne prowadzenia sklepu Wynagrodzenia proponowane przez Żabkę
ZUS Ajenta – preferencyjny 490,00 zł stała miesięczna wypłata 6 500,00 zł
etat 3 pracowników – stawka minimalna 2,2 tyś brutto – pojed. koszt 2.653 7 959,00 zł marża – po odjęciu 0,5% nadpłaty i ok 1% umniejszenia w promocjach – obrót 150 tyś 5 250,00 zł
materiały – rolki, papier, reklamówki, koszulki itd. 400,00 zł ŻOK – przyjmuję maksymalną stawkę 100% 2 000,00 zł
prowizja płatności bezgotówkowych – próg 40% obrotu, prowizja 1,25 700,00 zł premia roczna za staż w sieci Żabki 100,00 zł
opłata za użytkowanie terminala 60,00 zł
0,5%  nadpłaty miesięcznie do Żabki 750,00 zł
biuro księgowe 400,00 zł
straty towarowe standard miesięczny – przeterminowane i kradzieże 700,00 zł
suma kosztów 11 459,00 zł suma przychodów 13 600,00 zł

 

Czy tutaj widać jakiekolwiek sensowne zyski dla Ajenta ? Zostanie może jakieś 2 tysiące za pracę w wymiarze ok. 300 godzin miesięcznie ? Dlatego w innych artykułach twierdziłem, że Ajent nie zarabia nawet 10 zł na godzinę. I to przy założeniu, że ŻOK będzie wypłacony w 100%, co zdarza się rzadko – częściej w granicach 80% – czyli jakieś 1,6 tyś, a często też wcale ! Zakładam również, że straty i kradzieże też nie przekraczają standardowych progów – a przecież sklepy Żabki są non-stop pod obstrzałem wszelkiego rodzaju drobnych złodziei i kombinatorów. Że Ajent wreszcie prowadzi pierwszy raz działalność gospodarczą i płaci połowę swojej składki ZUS, nie próbuje „oszczędzać” na pracownikach itd.

Stosunek kosztów do przychodów nie będzie się zmieniał na plus dla Ajenta w przypadku wzrostu obrotów związanych z promocjami – wyższy obrót to konieczność dodatkowej obsługi, większy udział płatności i prowizji bezgotówkowych, wyższe straty. Z reguły obrót rośnie dzięki produktom promocyjnym, czyli jeszcze niższa marża … Co tu dużo mówić – jeśli ktokolwiek spojrzy na to chłodnym okiem, policzy nawet na swój własny sposób – NIGDY nie wyjdzie mu lepszy wynik. Zacznie się karuzela kombinacji, szukanie pieniędzy, żeby spełnić warunki Żabki – Ajent przestaje cokolwiek zarabiać, tylko zaczyna „szukać” oszczędności.

Jedna z Ajentek użyła niedawno na Forum stwierdzenia “bo przecież Ajenci też są pod presją” – jaką presją ? Jeżeli nie masz wystarczających przychodów, to należy zacząć prowadzić biznes w sposób nieetyczny ? Pakować się w pożyczki, kredyty itp. ? Rozwiązanie tradycyjnie jest proste – jeżeli biznes się nie opłaca i nie możesz opłacić podstawowych rachunków – to go zamykasz.

Swoim blogiem chcę dołączyć się do tych wszystkich głosów w sieci, które próbują przestrzec wszystkich normalnych ludzi w tym kraju:

NIE PAKUJCIE SIĘ W BIZNES Z FIRMĄ ŻABKA POLSKA !

Będziecie później gorzko żałować tych decyzji, bo sytuacja się nie zmieni na lepsze, jak nie zmieniła się dotychczas, tylko będzie coraz gorzej i gorzej … Cyferki nie kłamią – nie ma zysku, tylko ciężka harówka za grosze. Coraz więcej ograniczeń, więcej opłat dodatkowych, niższe marże, coraz mniejsze przychody. Ta firma powinna upaść, aby stworzyć miejsce dla innych podmiotów sieciowych bądź indywidualnych, prowadzących biznes w sposób etyczny i na zdrowych, rynkowych zasadach.

 

Pozdrawiam

Jeżeli macie inne zdanie – chętnie podyskutuję.

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Sklepy Żabki to nieopłacalny biznes, bezwzględnie wyzyskujący Ajentów"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
wpDiscuz